- Fiklon – centrum diagnozy i terapii małego dziecka
- → Wiedza
- →Rodzic jako partner komunikacyjny
Widget przeznaczony do wyświetlania podstawowych informacji o artykule. Aby edytować te informacje przejdź do podstawowej edycji.
Rodzic jako partner komunikacyjnyAKTUALIZACJA: 16 sierpnia, 2024
WERYFIKACJA MERYTORYCZNA
Małgorzata Kręcioch
Trzy strategie pracy z dzieckiem
Wybitni psychologowie rozwojowi – Stefan Szuman i Lew Wygotski pisali w swoich pracach, że aby komunikacja mogła się rozwijać potrzebny jest nastawiony na zrozumienie komunikatów niemowlęcia dorosły odbiorca.
Dziecko dochodzi do języka przez drugiego człowieka. A zatem komunikacja i mowa nie może rozwijać się bez relacji.
Z tego wynika, że to, co będzie fundamentem relacji, będzie jednocześnie fundamentem nauki języka. Warto zadbać o relację, w której będzie czas na uważność, otwartość na siebie, cierpliwość i aktywne słuchanie.
Jak zachęcić dziecko do interakcji? Jakim być partnerem komunikacyjnym dla swojego dziecka? Strategie są proste. Znamy je. Oto one:
- Obserwuj
- Czekaj
- Słuchaj
Obserwuję, by dostrzec potrzeby dziecka, jego zainteresowania, to czym się zachwyca, czego nie lubi – to jest solidny wstęp do komunikacji.
Czekam, by dać dziecku czas na inicjowanie interakcji. Inicjowanie i jej kontynuowanie.
Słucham, by dziecko usłyszało: “to, co mówisz jest dla mnie ważne”.
Polecane książki na temat rozwoju komunikacji
- Razem uczymy się mówić – E.Weitzman, J. Greenberg, wyd. Harmonia 2014
- Słowa i mowa. Zabawy logopedyczne wspierające rozwój komunikacji i języka – J. Pałasz, wyd. Czary Mary 2023
- Metoda integracji sensorycznej we wspomaganiu rozwoju mowy u dzieci z uszkodzeniami ośrodkowego układu nerwowego – B. Odowska – Szlachcic, wyd. Harmonia 2016
- Startujemy z rozwojem mowy w autyzmie! Przewodnik dla rodziców, którzy chcą pomóc dziecku zamienić dźwięki i słowa w proste rozmowy – Kate C.Wilde, wyd.Harmonia 2021
- AAC dla każdego. Poradnik dla rodziców i terapeutów – M. Nosko – Goszczycka
Komunikacja wspomagająca i alternatywna (AAC) w praktyce logopedycznej i terapeutycznej – E.Przebinda, M. Michalak, E. Grzelak, wyd.Harmonia 2023