Opinia o braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych
Jeśli dzieci lub młodzież poniżej 16 r.ż. podejmują pracę zarobkową, na przykład w ramach działalności artystycznej, sportowej czy reklamowej regulowane jest to szczegółowo w Kodeksie Pracy. Kodeks Pracy reguluje także odrębnie kwestie zatrudnienia dzieci poniżej 15 r.ż w celu przygotowania zawodowego. W takich sytuacjach konieczne jest uzyskanie opinii psychologiczno-pedagogicznej potwierdzającej brak przeciwwskazań do wykonywania określonych zajęć. Opinię taką można uzyskać w naszej poradni – wystawia ją psycholog po przeprowadzeniu rozmowy z rodzicami i badaniu dziecka.
Kto i dlaczego potrzebuje takiej opinii?
Kwestie związane z zatrudnianiem dzieci i młodzieży reguluje Kodeks pracy oraz Ustawa o systemie oświaty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, dzieci powyżej 15. roku życia mogą podejmować zatrudnienie na podstawie umowy o pracę, wyłącznie w celu przygotowania zawodowego, natomiast młodsze dzieci mogą brać udział w działalności artystycznej, kulturalnej, sportowej lub występować w reklamach pod warunkiem uzyskania zgody rodzica, odpowiednich opinii, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy.
W przypadku przygotowania zawodowego możliwe jest zatrudnienie w tym celu dziecka, które nie ukończyło 15 lat, pod warunkiem, że ukończyło ośmioletnią szkołę podstawową, a jeśli jej nie ukończyło może zostać zatrudnione w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Warunkiem podjęcia pracy przez osoby młodociane w tych przypadkach jest zgoda przedstawiciela ustawowego oraz przedstawienie opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Opinia poradni psychologiczno-pedagogicznej jest także konieczna w przypadku, gdy małoletnie dziecko ma być zatrudnione na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową.
Do czego potrzebna jest opinia?
Dokument taki jest wymagany w przypadku, gdy dziecko ma:
- wystąpić w reklamie lub filmie;
- uczestniczyć odpłatnie w profesjonalnych występach artystycznych;
- brać udział w opłacanych zawodach sportowych czy grać w klubach zawodowych.
Wydanie opinii o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy jest elementem ochrony dobra dziecka. Celem takiej procedury jest ocena, czy wykonywane zajęcie nie wpłynie negatywnie na zdrowie psychiczne i nie będzie zakłócało edukacji dziecka.
Diagnosta w poradni psychologiczno-pedagogicznej analizuje sytuację dziecka, uwzględniając stan zdrowia, dojrzałość emocjonalną oraz charakter i wpływ podejmowanej pracy na naukę i rozwój dziecka.
Jak przebiega i ile trwa wydanie opinii
oraz inne informacje praktyczne dla rodziców starających się o opinię o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy przez dziecko

Proces wystawiania opinii o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy przez dziecko
1.
Wywiad z rodzicami / opiekunami
Pierwsze spotkanie to krótka konsultacja przeprowadzana przez diagnostę z rodzicami. W trakcie tej rozmowy zbierzemy informacje o przebiegu rozwoju psychofizycznego dziecka.
Zapytamy również o obserwowane przez rodziców aktualne trudności bądź nietypowe zachowania.
Spotkanie z psychologiem trwa ok. 15-20 minut i odbywa się tylko z rodzicami. Rekomendujemy przeprowadzenie go zdalnie, w formie rozmowy on-line.
2.
Badanie dziecka
W trakcie tego spotkania diagnosta przeprowadzi rozmowę oraz serię ćwiczeń i zadań, korzystając z wystandaryzowanych narzędzi, oceniając rozwój emocjonalny i poznawczy dziecka.
Spotkanie i badanie dziecka przez psychologa trwa ok. 45 minut (w zależności od wieku dziecka).
3.
Przygotowanie i przekazanie opinii
Po opracowaniu wyników – o ile nie stwierdzimy istotnych problemów poznawczych i rozwojowych – przygotujemy i przekażemy opiekunom opinię o braku przeciwwskazań do podjęcia przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych, wraz z rekomendacjami dotyczącymi zapewnienia dziecku optymalnych warunków przy wykonywaniu pracy.
Podsumowanie i opinię rodzice otrzymają najpóźniej w ciągu 3 dni roboczych od drugiego spotkania.
Jak się przygotować i co zabrać?
Żeby diagnoza psychologiczna przebiegła sprawnie i była jak najbardziej rzetelna, warto się trochę przygotować.
Bardzo pomocne będzie przyniesienie na rozmowę ze specjalistą:
- formularza od potencjalnego pracodawcy (jeśli został przekazany);
- informacji o podmiocie, przez który dziecko ma zostać zatrudnione;
- informację o charakterze wykonywanej pracy;
- spisanych pytań i wątpliwości.
Jak przygotować dziecko do wizyty w poradni?
Warto przygotować dziecko do rozmowy o pracy, którą ma wykonywać i wyjaśnić, dlaczego psycholog będzie wypytywał o jego zainteresowania i planowane zajęcie (dotyczy to oczywiście dzieci starszych i bardziej świadomych).
Warto odpowiadać dziecku cierpliwie na jego pytania. To naturalne, że obawy i ciekawość się pojawiają.
Dzięki takiemu podejściu, zmniejszy się towarzyszący sytuacji konsultacji z psychologiem stres, co ułatwi zaangażowanie się dziecka w proces wywiadu i obserwacji.
Co ocenia psycholog przed wydaniem opinii?
Badanie mające na celu wydanie opinii dotyczącej braku przeciwwskazać do podjęcia przez dziecko pracy (czasem nazywane „opinią do reklamy”) opiera się między innymi na wywiadzie z rodzicem oraz rozmowie i obserwacji dziecka.
Psycholog ma za zadanie ocenić dojrzałość poznawczą i emocjonalną dziecka oraz upewnić się, że wykonywane zajęcie nie odbije się negatywnie na jego rozwoju, samopoczuciu czy edukacji.
Zachęcamy do jak największej otwartości w odpowiadaniu na pytania diagnostyczne – każda informacja dotycząca dziecka jest istotna. Diagnosta będzie chciał się dowiedzieć, jak dziecko funkcjonuje w szkole, jak wyglądają jego zainteresowania oraz jak wygląda kontekst podejmowanego zatrudnienia i motywacje dziecka do jego wykonywania.
Rozmawiając z naszymi specjalistami, warto zadawać dużo pytań i upewniać się, że wszystko, co mówi specjalista, jest zrozumiałe.
Kto prowadzi diagnozę i wystawia opinię do pracy dla dziecka?
Diagnozę prowadzi psycholog dziecięcy.
Nasze specjalistki ukończyły również odpowiednie szkolenia, potwierdzone certyfikatem, uprawniające do posługiwania się narzędziami diagnostycznymi.
Co otrzymamy po zakończeniu diagnozy?
Po zakończeniu procesu diagnozy specjalista przekazuje opinię o braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych, wymaganą przez Kodeks Pracy.
Wraz z innymi dokumentami określonymi przez Kodeks Pracy pozwala ona na złożenie wniosku przez podmiot zatrudniający o zezwolenie na zatrudnienie dziecka wydawane przez właściwego inspektora pracy – wystąpienie w reklamie bądź filmie, uczestnictwo w wydarzeniach artystycznych czy występy sportowe o charakterze profesjonalnym.
Gdzie odbywa się diagnoza i opracowanie opinii?
Spotkania i obserwacja dziecka odbywają się w Centrum Fiklon, na ulicy Wielickiej 20, Kraków.
W przypadku braku możliwości spotkania osobistego, możliwe jest przeprowadzenie wywiadu wstępnego w postaci rozmowy zdalnej.
Ile kosztuje opinia psychologiczna "do reklamy"?
Diagnoza i opinia
Ankieta wstępna rozwojowa
Konsultacja z rodzicami
Spotkanie diagnostyczne z dzieckiem
Opracowanie pisemnej opinii dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych
550 PLN
Psychologowie wystawiający opinię
Umów się na konsultację

Podstawa prawna
Zasady zatrudnienia dzieci przed ukończeniem 16. r.ż. na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową, reguluje Kodeks pracy w poniższy sposób:
Art. 304 KP Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko poniżej 16. roku życia
§ 1. Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko do ukończenia przez nie 16 roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową i wymaga uprzedniej zgody przedstawiciela ustawowego lub opiekuna tego dziecka, a także zezwolenia właściwego inspektora pracy.
§ 2. Właściwy inspektor pracy wydaje zezwolenie, o którym mowa w § 1, na wniosek podmiotu określonego w tym przepisie.
§ 3. Właściwy inspektor pracy odmawia wydania zezwolenia, jeżeli wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych w zakresie przewidzianym w § 1:
1) powoduje zagrożenie dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego dziecka;
2) zagraża wypełnianiu obowiązku szkolnego przez dziecko.
§ 4. Podmiot, o którym mowa w § 1, dołącza do wniosku o wydanie zezwolenia:
1) pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna dziecka na wykonywanie przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych;
2) opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej dotyczącą braku przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych;
3) orzeczenie lekarza stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania przez dziecko pracy lub innych zajęć zarobkowych;
4) jeżeli dziecko podlega obowiązkowi szkolnemu – opinię dyrektora szkoły, do której dziecko uczęszcza, dotyczącą możliwości wypełniania przez dziecko tego obowiązku w czasie wykonywania przez nie pracy lub innych zajęć zarobkowych.
Jeśli chodzi o pracę dzieci w celu przygotowania zawodowego to mówi o tym art. 191 kodeksu pracy:
Art. 191 [Dopuszczalność zatrudniania młodocianego]
§ 1. Wolno zatrudniać tylko tych młodocianych, którzy:
1) ukończyli co najmniej ośmioletnią szkołę podstawową;
2) przedstawią świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu.
§ 2. Młodociany nieposiadający kwalifikacji zawodowych może być zatrudniony tylko w celu przygotowania zawodowego.
§ 21. Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołą podstawową, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w roku kalendarzowym, w którym kończy 15 lat.
§ 22. Osoba, która ukończyła ośmioletnią szkołę podstawową, niemająca 15 lat, z wyjątkiem osoby, o której mowa w § 21, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu.
§ 23. Osoba, która nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej, niemająca 15 lat, może być zatrudniona na zasadach określonych dla młodocianych w celu przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy.
§ 24. Zawarcie umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z osobą, o której mowa w § 22 i § 23, jest dopuszczalne w przypadku wyrażenia na to zgody przez przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego tej osoby oraz uzyskania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
§ 25. W przypadku osoby, o której mowa w § 23, wymagane jest również uzyskanie zezwolenia dyrektora ośmioletniej szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszka ta osoba, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą.
§ 26. Z osobą, która ukończyła 15 lat i nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej, może być, na wniosek jej przedstawiciela ustawowego lub opiekuna, zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego odbywanego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, jeżeli:
1) została ona przyjęta do oddziału przysposabiającego do pracy utworzonego w ośmioletniej szkole podstawowej albo
2) uzyskała zezwolenie dyrektora ośmioletniej szkoły podstawowej, w której obwodzie mieszka, na spełnianie obowiązku szkolnego poza szkołą oraz uzyskała pozytywną opinię poradni psychologiczno-pedagogicznej.
§ 27. Z osobą, która ukończyła 15 lat i nie ukończyła ośmioletniej szkoły podstawowej, spełniającą obowiązek szkolny poza szkołą, może być, po ukończeniu przez nią przygotowania zawodowego w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, zawarta umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu. Przepis § 26 pkt 2 stosuje się odpowiednio.
§ 3. Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia zasady i warunki odbywania przygotowania zawodowego oraz zasady wynagradzania młodocianych w tym okresie.