Terapia manualna pediatryczna
Terapia manualna pediatryczna to metoda wspomagania rozwoju małych dzieci poprzez precyzyjne techniki mobilizacyjne wykonywane przez fizjoterapeutę, które mają na celu poprawę funkcji mięśni, stawów i układu nerwowego. Zabiegi manualne pozwalają przywrócić równowagę w układzie kostno-stawowym, mięśniowym i nerwowym dziecka.
Jakie są wskazania do terapii manualnej u dzieci?
Terapia manualna może być wykonywana już u noworodków oraz, oczywiście, u starszych dzieci w przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów lub nieprawidłowości w rozwoju motorycznym, a także po urazach, zabiegach oraz w przypadku wad wrodzonych i schorzeń wpływających na układ ruchu.
Szczególne wskazania do terapii manualnej małych dzieci to:
nieprawidłowe ustawienie miednicy (np.: asymetria, rotacja, zablokowanie stawu krzyżowo-biodrowego);
nieprawidłowy chód (np.: niesymetryczne obciążenie jednej kończyny, skrócona długość kroku z jednej strony, odstawianie jednej nogi do boku);
stany po złamaniach, skręceniach, urazach;
nieprawidłowe ustawienie stóp, kolan;
problemy z karmieniem (trudności z przystawianiem do piersi, problemy z przełykaniem pokarmu, ulewanie, zaparcia);
niechęć do leżenia na brzuchu;
opóźniony rozwój ruchowy (brak pełzania, raczkowania);
asymetryczne ułożenie ciała;
napięte mięśnie, zaciśnięte piąstki;
chodzenie na palcach;
syndrom KISS (ograniczona mobilność górnego odcinka szyjnego kręgosłupa) oraz KIDD;
wcześniactwo lub komplikacje podczas porodu;
porody bliźniacze;
cesarskie cięcie.
Jak przebiega i ile trwa terapia manualna u dzieci?
Terapia manualna rozpoczyna się od szczegółowej oceny stanu dziecka przez wykwalifikowanego terapeutę.
Pojedyncza sesja trwa do 50 minut, w zależności od wieku i możliwości współpracy dziecka. Zazwyczaj pojawienie się trwałej zmiany wymaga kilku sesji terapetucznych w kilkutygodniowych odstępach. W niektórych przypadkach jednak wystarczy jedno spotkanie z terapeutą w celu osiągnięcia trwałej zmiany postawy oraz kontrola po kilku tygodniach.
W trakcie sesji terapeuta prowadzi diagnozę układu ruchu, wykonuje precyzyjne techniki manualne, mające na celu rozluźnienie napiętych mięśni, poprawę ruchomości stawów oraz stymulację układu nerwowego.
Terapeuta prowadzi też instruktaż dla rodziców, dotyczący zabiegów pielęgnacyjnych i ćwiczeń, które powinny być wykonywane w domu, żeby utrzymać i wspomóc efekty terapii.
Efekty terapii
Ogólnym celem terapii manualnej jest poprawa postawy dziecka oraz jego lepsze funkcjonowanie w codziennym życiu.
Regularne sesje terapii manualnej przynoszą widoczne efekty w postaci poprawy ruchomości, redukcji bólu, lepszej koordynacji oraz ogólnego usprawnienia funkcji motorycznych dziecka.
Dzieci utrwalają właściwe wzorce ruchu, co wpływa na ich całościowe funkcjonowanie i rozwój, a także pomaga rozwiązać problemy wtórne, które asymetria wywołuje (problemy z ułożeniem kolan, problemy z karmieniem, skoliozy).
Wykorzystywane metody
W trakcie terapii manualnej, terapeuta wykorzystuje różnorodne metody i techniki, które mają na celu stymulację układu ruchu. Główne metody stosowane w terapii manualnej to:
- Mobilizacja stawów;
- Stretching mięśni;
- Masaż leczniczy;
- Techniki powięziowe;
- Stymulacja nerwowo-mięśniowa.
Udział i rola rodzica w terapii manualnej
Aby osiągnąć optymalne efekty w terapię manualną powinni zaangażować się też rodzice, po uprzednim instruktażu.
Odpowiednie zachowanie w trakcie czynności pielęgnacyjnych, podczas karmienia, przewijania, noszenia czy zabawy pozwala utrwalać wypracowywane przez terapeutę zmiany i prawidłową pracę układu ruchu. Wykonywanie ćwiczeń przez rodziców pozwala uniknąć utrwalenia się asymetrii oraz nieprawidłowych wzorców ruchu i zastąpić je optymalnymi dla rozwoju dziecka.
Wsparcie w domu to bardzo ważny element – wprowadzenie zalecanych przez specjalistów ćwiczeń i utrwalanie dobrych nawyków wpływa bardzo pozytywnie na efekty i poprawę funkcjonowania dziecka.
Prosimy Was też o obserwację i komunikację postępów – informacje o tym, jak dziecko się zachowuje i jaką przyjmuje postawę w różnych sytuacjach.
Gdzie odbywa terapia?
Spotkania odbywają się stacjonarnie, w Centrum Fiklon, na ulicy Wielickiej 20, Kraków.
W przypadku tej terapii nie ma możliwości realizacji zdalnie.
Ile kosztuje terapia manualna u dzieci?
Pierwsze spotkanie
Spotkanie indywidualne z dzieckiem i rodzicami
240 PLN
Kolejne sesje
Indywidualna sesja terapeutyczna z dzieckiem (50 minut)