Terapia wybiórczości pokarmowej - grupowa
Terapia karmienia i żywienia to proces mający na celu pomoc dzieciom, które mają znaczące trudności z jedzeniem różnorodnych pokarmów. Nie ma dzieci, które nie chcą jeść, ale czasem mają z tym określony problem, którego same nie potrafią wskazać i potrzebują wsparcia dorosłego. Jak sobie zatem radzić z neofobią u małego dziecka?
Jakie są wskazania do terapii wybiórczości pokarmowej?
Terapia wybiórczości pokarmowej jest wskazana, gdy dziecko ma znacząco ograniczoną dietę z powodu silnej niechęci do większości pokarmów lub lęku przed próbowaniem nowych smaków i tekstur, co prowadzi do potencjalnych niedoborów żywieniowych lub negatywnie wpływa na funkcjonowanie dziecka i rodziny.
Przed rozpoczęciem terapii wybiórczości konieczne jest przeprowadzenie diagnozy wybiórczości pokarmowej.
Jak przebiega i ile trwa grupowa terapia neofobii u dzieci?
W trakcie terapii wybiórczości pokarmowej pracujemy zarówno z dziećmi, jak i rodzicami lub opiekunkami.
Praca z dziećmi polega na cotygodniowych spotkaniach grupowych, w trakcie których oswajamy jedzenie, bawimy się nim i pracujemy sensorycznie oraz modelujemy właściwe zachowania.
W spotkaniach biorą udział dzieci w wieku od 3 do 6 lat.
Grupy są niewielkie (4 do 6 dzieci), aby możliwa była praca z każdym z dzieci i wnikliwa obserwacja ich reakcji na różne podejmowane próby i ćwiczenia.
Proces trwa zazwyczaj 10 spotkań.
Równolegle, zapraszamy rodziców na spotkania grupowe co 2 tygodnie. W trakcie 1,5 godzinnego spotkania omawiamy zagadnienia związane z terapią dzieci, obserwacje z warsztatów, postępy w terapii ale również prowadzimy psychoedukację dotyczącą jedzenia i wymieniamy się rekomendacjami i sukcesami.
Uczymy też jak ułatwić dziecku naukę jedzenia w domu, poprzez otwartość i zrozumienie rodzica dla potrzeb dziecka.
Cele terapii
Redukcja lęku związanego z jedzeniem: Pracujemy nad zmniejszeniem negatywnych emocji i fiksacji na jedzeniu oraz stresie związanym z posiłkami, co często towarzyszy wybiórczości pokarmowej.
Rozszerzenie diety: Dążymy do stopniowego wprowadzania nowych pokarmów do diety Waszego dziecka w celu zapewnienia mu składników odżywczych i różnorodności, niezbędnych dla zdrowia i dobrego rozwoju.
Poprawa umiejętności jedzenia: Rozwijamy i wzmacnianie umiejętności związanych z jedzeniem, takie jak gryzienie, żucie i połykanie, szczególnie jeśli wybiórczość pokarmowa wynika z ograniczeń sensorycznych lub motorycznych.
Wsparcie emocjonalne i behawioralne: Budujemy pozytywne relacje z jedzeniem i zmniejszamy opór, budując zaufanie przy stole, eliminując presje, dając zrozumienie i współpracując z dzieckiem, aby zachęcić do próbowania nowych pokarmów i zmniejszyć opór dziecka przed nowymi doświadczeniami smakowymi i sensorycznymi.
Wykorzystywane metody
Nasi terapeuci stosują w trakcie terapii między innymi:
- Terapię sensoryczna: Chcemy zrozumieć i wyeliminować problemy sensoryczne, które mogą wpływać na akceptację różnych tekstur, smaków lub zapachów pokarmów;
- Poradnictwo psychologiczne: zajmujemy się lękami i obawami oraz innymi problemami emocjonalnymi, które mogą leżeć u podstaw wybiórczości pokarmowej;
- Edukację żywieniową: Pomagamy opiekunom zrozumieć znaczenie zbilansowanej diety i pomóc w planowaniu zdrowych posiłków.
Jakie są efekty terapii grupowej wybiórczości pokarmowej u małych dzieci?
Prawidłowo prowadzona terapia wybiórczości pokarmowej przynosi zazwyczaj bardzo dobre efekty, jednak wymaga czasu i cierpliwości.
W wyniku stosowania terapii, dziecko stopniowo rozszerzy swoją dietę o nowe pokarmy.
Dzięki zdobytej umiejętności radzenia sobie z obawą przed nowymi teksturami i smakami, dziecko będzie mogło z większą pewnością uczestniczyć w posiłkach, co wpływa na poprawę jego jakości życia i relacji rodzinnych oraz zredukowanie stresu towarzyszącemu tej sferze życia.
Może to również prowadzić do poprawy relacji z rówieśnikami.
Ponadto, zdobędzie ono większą kontrolę nad swoimi reakcjami i odruchami, co przyczyni się do zwiększenia jego samodzielności i pewności siebie w kontekście jedzenia.
Po co najmniej 5 sesjach z dzieckiem, organizujemy spotkanie z rodzicami, żeby omówić, jak wygląda codzienne zachowanie dziecka w domu.
Udział i rola rodzica w terapii grupowej neofobii
Terapia wybiórczości pokarmowej wymaga zaangażowania nie tylko dziecka, ale też jego całego otoczenia.
Zaangażowanie rodziców w proces terapii wybiórczości pokarmowej jest kluczowe, ponieważ spędzają z dzieckiem najwięcej czasu i spożywają wspólnie najwięcej posiłków oraz przygotowują mu jedzenie.
Wsparcie w domu to bardzo ważny element. Stworzenie pozytywnego środowiska wspierającego zdrowe nawyki żywieniowe i wprowadzenie zalecanych przez specjalistów zmian w diecie dziecka czasem jest konieczne, żeby pojawiła się pozytywna zmiana.
Prosimy też o obserwację i komunikację postępów – informacje o tym, jak dziecko je, są bardzo przydatne w procesie.
Uczymy się również wspólnie obserwować kontekst i sytuacje związane z jedzeniem, adekwatnie reagować na zachowania dziecka oraz rozmawiać z nim o tym, co się w ich trakcie dzieje.
Zaangażowanie rodzicielskie i współpraca w procesie terapeutycznym są nieocenione, ponieważ stanowią fundament dla skutecznego rozwiązania problemów żywieniowych dziecka.
Gdzie się odbywa terapia?
Spotkania odbywają się stacjonarnie, w Centrum Fiklon, na ulicy Wielickiej 20, Kraków.
W przypadku tej terapii nie ma możliwości realizacji zdalnie.
Ile kosztuje grupowa terapia wybiórczości pokarmowej
Kwalifikacja
Wywiad żywieniowy i analiza problemów
170 PLN
Zajęcia grupowe dla dzieci
Pakiet 10 spotkań grupowych
1100 PLN
Spotkania konsultacyjne dla rodziców
5 spotkań po 50 minut (co 2 tygodnie)