Współpraca z przedszkolami i żłobkami
Nasz zespół jest gotowy do współpracy z różnymi placówkami edukacyjnymi i dzielenia się wiedzą. Korzystając ze swojego bogatego doświadczenia i ciągle poszerzanych kompetencji, nasi specjaliści mogą towarzyszyć zespołom pedagogicznym i rodzicom. Pomagają w trudnościach wychowawczych i dzielą się wiedzą o optymalnym wspieraniu rozwoju dzieci.

Szkolenia dla zespołów wychowawców żłobków i nauczycieli przedszkolnych
Nasze szkolenia skupiają się na zagadnieniach diagnostycznych i rozwiązywaniu konkretnych problemów wychowawczych. Wspierają rozwój kompetencji i umiejętności niezbędnych w pracy z małymi dziećmi.
Warsztaty prowadzone są przez specjalistów pedagogów, psychologów, logopedów czy psychiatrów, mających wieloletnie doświadczenie w pracy terapeutycznej z dziećmi.
Niektóre z nich mają charakter warsztatowy – wymagają zaangażowania i aktywnego działania zespołu nauczycieli. Opierają się w dużej mierze na analizie praktycznych zagadnień z obszaru pedagogiki i psychologii małego dziecka.
W naszych szkoleniach uwzględniamy też zagadnienia związane z szeroko pojętą neuroróżnorodnością dzieci oraz edukacją inkluzywną.
Propagujemy kreatywne i zindywidualizowane metody pracy z dziećmi uwzględniające ich różnorodne potrzeby i ograniczenia.
Każde szkolenie jest dostosowane do specyficznych potrzeb i oczekiwań nauczycieli, zapewniając maksymalne korzyści dla ich rozwoju oraz jakości nauczania w przedszkolu i żłobku.
Nasze warsztaty dla wychowawców w żłobkach oraz przedszkolach, koncentrują się na zagadnieniach rozwojowych czy żywieniowych, ale też kreatywnych metodach pracy z dziećmi.
Uczestnicy zdobywają wiedzę o najnowszych trendach w rozumieniu rozwoju dzieci, nauczą się, jak wspierać ich rozwój fizyczny i umysłowy oraz zdobędą inspirację do tworzenia angażujących i edukacyjnych zajęć.
Poznają też zagadnienia, które pomogą dostosować zajęcia do różnych potrzeb i etapów rozwoju dziecka, w tym dzieci neuroróżnorodnych.
Przykładowe tematy szkoleń:
- Dziecko z autyzmem – współpraca i wyzwanie;
- Uwaga, czerwona flaga – co może niepokoić w rozwoju dziecka;
- Jak wprowadzać AAC;
- Dziecko nieśmiałe, wycofane w przedszkolu i w domu;
- Wybiórczość pokarmowa i jak sobie z nią radzić;
- Jedzenie i jak je je przedszkolak;
- Jak zmienić stres w przyjemność;
- Wspomaganie rozwoju mowy małego dziecka;
- Asymetria rozwojowa i syndrom KISS;
- Zachowania trudne, agresja i emocje.
Program i tematyka są każdorazowo dostosowywane do potrzeb i kontekstu grupy odbiorców.
Superwizje grupowe i indywidualne nauczycieli
Zaangażowanie specjalisty spoza zespołu, umożliwia nauczycielom refleksję nad własną pracą pedagogiczną. Pozwala też na wymianę doświadczeń, co pomaga w podnoszeniu jakości pracy z dziećmi.
Regularne superwizje wspierają rozwój zawodowy pracowników, podnoszą komfort emocjonalny pracy, pomagają w rozwiązywaniu problemów wychowawczych oraz budują spójność i lepszą atmosferę w zespole.
Nasi specjaliści prowadzą superwizje indywidualne oraz grupowe na terenie Państwa placówki.

Konsultacje dla rodziców
Proponujemy wsparcie merytoryczne dla placówki w zakresie problemów wychowawczych i terapeutycznych, a także wstępnych badań przesiewowych dzieci i konsultacji z rodzicami.
Nasi specjaliści, na zaproszenie nauczycieli placówki i po uzyskaniu zgody rodziców, obserwują i analizują zachowania dzieci budzące niepokój.
Pomagają też dostosować metody pracy i warunki środowiskowe w placówce do potrzeb dzieci neuroatypowych i z trudnościami rozwojowymi.
Jeśli jest taka potrzeba, po wstępnej konsultacji z rodzicami kierują dalszym procesem diagnostycznym i terapeutycznym dziecka z trudnościami rozwojowymi.

Z kim współpracuje Fiklon?

Przedszkole Fair Play 

Żłobek Bamboo Montessori

Akademia Uśmiechu - Bliskie Przedszkole
Porozmawiajmy o współpracy
